<
نمایی از فروشگاه شعبه اردبیل
۲۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲ و ۱۰ دقیقه
تولید جواهر به کمک طراحی 3 بعدی با کامپیوتر
تولید جواهر به کمک طراحی 3 بعدی با کامپیوتر
طلانیوز: در گذشته، جواهرفروشی ها تنها مکان برای خرید طلا و جواهرات بودند اما امروزه محصولات از راه های دیگری مانند تلویزیون و اینترنت نیز قابل دسترسی می باشند

image003یک جواهرساز یا جواهرفروش برای باقی ماندن در این میدان رقابت باید علاوه بر حفظ مهارت خود در زمینه های مختلف طراحی و تولید، امتیازات ویژه ای در خلاقیت و مهارت را به مشتریان عرضه کند که او را از سایر تولید کنندگان متمایز سازد. در کنار قیمتی که تولید کننده برای کالای خود پیشنهاد می کند، باید به مشتری نشان دهد به مرحله ای از کیفیت و خدمات رسیده است که از بازارهای رقبا فراتر است.

صنعت طلا و جواهر امروز، بر پايه ي صنايع دست ساز شکل گرفته و استفاده از ماشين آلات خودکار در حال حاضر به مراحل خاصي از توليد جواهرات منحصر مي شود. طراحي و مدلسازي سنتی جواهرات، فعالیت هایی نیازمند زمان زیاد و مهارت در طراحي و توليد دستي می باشند. امروزه استفاده از تکنولوژي هاي طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) و مدلسازی سریع (RP) ، پيشرفت هاي قابل توجهي را در طراحي و ساخت جواهرات حاصل مي کنند. استفاده از اين روش ها به طراح اجازه مي دهد تا طرح هاي تکراري را حذف و جزئيات اسکيس ها را به راحتي تنظيم کند. همچنين زمان لازم براي ساخت مدل ها را کاهش داده و قابليت تغيير اسکيس ها در اندازه هاي مختلف را ميسر مي سازد.

فرايند طراحي جواهرات

فرايند طراحي جواهرات با ارائه ي ايده آغاز مي شود که معمولا به وسيله ي کارفرما و مشتريان کمپاني هدايت مي شود. فرايند طراحي جواهرات در نمودار نمايش داده شده است.
 image005

نمودار فرايند طراحی جواهرات

سبک ها يا مدهاي جواهرات، عموما در ارتباط با گرايشات طرح ها و مدهاي جديد لباس، رنگ، خواست عمومي جامعه و ارزش هاي اجتماعي تعريف مي شوند و همچنين بر اساس ايده ها و طراحي هاي طراحان مشهور و بين المللي. در زمان مشخصی، برخي از شيوه هاي طراحي جواهرات بسيار مطرح بوده و فروش خوبي دارند، سپس اين شيوه ها تقليد مي شوند و در برخي جزييات بر اساس نيازهاي بازار تغيير و اصلاح مي گردند.

طراحی و تولید به کمک کامپیوتر

image007در میدان پر چالش و رقابت سنگین تجارت امروز، منافع پذیرفتن "طراحی به کمک کامپیوتر" (CAD) و تولید به کمک کامپیوتر (CAM) آنچنان زیاد است که نمی¬توان به سادگی از آن چشم پوشی کرد. در حالی که این شیوه ها دهها سال است که در صنایع دیگر به کار گرفته می شوند، استفاده از این تکنولوژی پیشرفته، راه تغییر و توسعه ی تجارت تولیدکنندگان طلا و جواهرات است.

ساخت جواهرات با استفاده از دستگاه های مدلسازی سریع (RP)

تکنولوژي هاي مدلسازي سريع، فرايندهاي فزاينده اي هستند که اجزاي مدل را به صورت لايه لايه مي سازند. اين لايه هاي سازنده، «لايه هاي ساخت»  (LM) ناميده مي شوند. بنابراين اين دستگاه ها مي توانند حفره هاي کوچک و اشکال هندسي پيچيده و ترکيبي را بسازند.

فرايند مدلسازي سريع و ساخت نمونه  (RP & M) ، به طور اساسي از سه مرحله تشکيل مي شود:

- شکل دهي به مقطع هاي عرضي شيء تا کل ساختمان آن شکل يابد

- قرار دادن لايه هاي مقطع بر روي يکديگر

- به هم پيوستن لايه ها

بنابراين فرايندهاي مدلسازی سریع تنها به اطلاعات سطح مقطع ها نياز دارد تا يک شيء فيزيکي را بسازد و اين فرايند، اغلب مشکلاتي را که در روش هاي ديگر توليد و روش هاي سنتي وجود دارد برطرف مي کند. به علاوه، این فرایندها مستقيما شيء فيزيکي را بدون به کارگيري ابزارآلات مخصوص، از روي اطلاعات هندسي آن مي سازند.

دستگاه هاي استريوليتوگرافي (SLA)، نوعي از دستگاه های مدلسازی سریع هستند که بر اساس استفاده از پليمرهاي مايع حساس به نور و يک سيستم کامپيوتري اسکن با ليزر پايه گذاري شده اند. فرايندهاي استریولیتوگرافی در نمودار نشان داده شده اند.
 image008

نمودار فرايندهاي استريوليتوگرافي (SLA)

کاربرد نرم افزارهای سه بعدی در طراحی و ساخت جواهرات

براي ساخت پروتوتايپ ها و مدل هاي جواهرات در روش مدلسازی سریع، فايل هاي STL آن ها مورد نياز است. بنابراين ابتدا بايد مدل به وسيله ي نرم افزارهای کامپیوتری سه بعدی ساخته شود. نرم افزارهای مختلفی توسط شرکت های مختلف برای طراحی و ساخت سه بعدی جواهرات معرفی شده اند که البته برخی از آنها نه به صورت نرم افزارهای مستقل بلکه به عنوان پلاگین برای سایر نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی معرفی شده اند. از متداول ترین و پرکاربردترین آن ها می توان نرم افزار آرت کم (ArtCAM)، نرم افزار جوئل کد (JewelCAD)، نرم افزار راینوسروس (Rhinoceros)، پلاگین راینو گلد (RhinoGold) برای راینو و پلاگین ماتریکس (Gemvision Matrix) برای راینو را نام برد.

در میان نرم افزارهای طراحی کامپیوتری، شيوه هاي مختلفي براي مدل سازي شامل مدل سازي سطحي و مدل سازي حجمي وجود دارد. در مدل سازي سطحي، ممکن است سطوح همجوار به طور کامل به هم متصل نشده باشند. اين مساله، باعث ايجاد اشتباه در خروجي فايل هاي STL مي شود. اتصال درست اين سطوح براي بستن حجم ها مي تواند اين مشکل را حل کند، حال آن که چنين مشکلي در مدل سازي حجمي اتفاق نمي افتد.
image009 

توسعه ی تکنولوژی های طراحی با کامپیوتر در صرفه جویی در زمان و افزایش کیفیت مدل نقش مهمی ایفا می کند. پلاگین ماتریکس برای نرم افزار راینو یکی از این گزینه ها برای دستیابی به این هدف است. تطابق ویژگی های این پلاگین با ویژگی های جواهرات و ارائه ی نماها و میانجی های مرتبط با جواهرات در این پلاگین به کاربر آن امکان مدلسازی مجازی روی صفحه با رنگ گذاری دقیق و دستیابی به نمای دلخواه را می دهد که می توان آن را چاپ یا در اینترنت پست نمود. همچنین با امکان اتصال فایل به دستگاه های مدلسازی، قابلیت ساخت دقیق مدل با موم برای ریخته گری فراهم خواهد بود.

image011تمام مدل ها در این تصویر با کمک پلاگین ماتریکس تنها در عرض چند دقیقه ساخته شده اند. با شیوه ای که ماتریکس مدلسازی می کند کاربر به سرعت قادر به اعمال تغییرات بر مدل و رسیدن به فرم های متنوع خواهد بود.

image013سرعت و سادگی کار با این نرم افزار در ساخت قطعات امکان ایجاد تغییرات مکرر در طرح را فراهم می کند. به عنوان مثال، چند طرح مختلف برای جایگاه نگین در تصویر ارائه شده که همگی در چند ثانیه با انتخاب پروفایل های مختلف و حرکت آن ها روی ریل با قابلیت تغییر ارتفاع، زاویه، ضخامت لبه ها، ضخامت پایه، عمق و ویژگی های دیگر برای تسمه ها ساخته شده اند. در عین حال که این تغییرات بلافاصله در صفحه مشاهده می شوند، هر کدام از مدل ها می توانند ذخیره شده و در طراحی های بعدی نیز به کار گرفته شوند.

تقریبا هر چیزی که طراحی شود را می توان به همان خوبی طرح دستی که تجسم یافته است، در ماتریکس ساخت. این قابلیت با استفاده از سیستم Sensible ClayTools میسر می شود که امکان ایجاد فرم های منحنی و ارگانیک را به راحتی فراهم می آورد. به این ترتیب فرم های طبیعی و جزئیات مجسمه وار و بافت های گوناگون در این نرم افزار قابل دسترسی خواهند بود.

چهار مرحله در یک مرحله

image015استفاده از نرم افزارها و تکنولوژی های CAD/CAM چهار مرحله ی سنتی از طراحی و ساخت جواهرات را در یک مرحله انجام پذیر می کند:

درک صحیح سفارش مشتری: با نمایش مدل سه بعدی محصول، تولید کننده می تواند از نقطه نظرات مشتری خود آگاهی یافته و پیش از تولید، تایید او را جلب نماید.

افزایش کیفیت طراحی: با این ابزار می توان هر بخش از طرح را در عین ارتباط با بخش های دیگر به گونه ای آزادانه و مستقل طراحی و اصلاح کرد. نباید فراموش کرد که نرم افزار، تنها ابزار متفاوتی است که طراح می تواند برای طراحی از آن کمک بگیرد. انجام فرایند طراحی، هنوز با خود طراح است.

بازدهی بالا در تولید نمونه اولیه: به محض انجام طراحی و ساخت سه بعدی مدل در نرم افزار، قابلیت ارسال آن به ماشین های مدلسازی و ساخت نمونه ی اولیه از قطعه در مدت زمان کمتر از یک ساعت میسر می شود. مدل ساخته شده با این روش کیفیتی دقیقا مشابه کیفیت مدل موجود در نرم افزار را خواهد داشت.

دستیابی به سری طرح های متنوع: در این روش می توان از نمونه ها و قطعات موجود در آرشیو طراحی مجددا بهره گرفت و با ترکیب آن ها به گونه ای نو به طرح های متنوع دیگر دست یافت.

وقتی که قطعه ی طراحی شده با نرم افزارهای سه بعدی ساخته می شود، ارتباط اجزا و قطعات آن با هم به خوبی قابل بررسی و کنترل است. مدلساز می تواند تمام جنبه های مختلف از جمله اندازه ی دقیق سنگ ها، عمق نگین ها، ضخامت دیواره ها و گوارسه ها، وزن فلز و غیره را کنترل کند. مدل ساخته شده در نرم افزار می تواند در صورت رندر مناسب نمایی فرضی از قطعه ی ساخته شده ی نهایی را در زاویه های دلخواه و رنگ های مختلف ارائه دهد.

طراحی جواهرات زیبا

image017تکنولوژی های طراحی به کمک کامپیوتر، در نهایت برای ساخت جواهراتی زیبا در نظر گرفته شده اند. مهارت هایی که طراحان از پیش در طراحی دستی و راندوی دستی دارند مهارت هایی بنیادی هستند که لازمه ی رسیدن به طرح های زیبا با به کارگیری نرم افزار می باشند. این نکته ای است که شرکت سازنده ی نرم افزار ماتریکس مطرح می کند و اشاره دارد که می توان به راحتی به افراد یاد داد در نرم افزار بر روی کدام دکمه ها کلیلک کند، اما چگونه رسیدن به طرح های زیبا چیزی است که یاد دادن آن به افراد دشوارتر است. تیزبینی و مهارت برای رسیدن به طرح های برتر، دستیابی به طرح های نو و خلاق، هویت سازی طراحی، شناخت سلیقه و درک صحیح از خواست مشتری، هماهنگی قطعه با کاربرد آن، ساده بودن پرداخت قطعه پس از ساخت، تعیین ضخامت مناسب برای دیواره ها یا ریل ها به گونه ای که در عین قوت و نمای خوب، وزن مناسب را نیز حفظ کند، همه و همه از جمله مهارت های دیگری است که یک طراح جواهرات از پیش می داند. این تکنولوژی جایگزین این دانش ها نمی شود، بلکه ابزاری دیگر برای ارتقای این توانایی هاست و برای کسانی که هنوز کار با آن را شروع نکرده اند، وقت آن است که بیشتر با این نرم افزارها آشنا شوند.

References

- Rapid Prototyping and Tooling Technology in Jewelry CAD , Asian Institute of Technology

- Matrix 3D Jewellery Design Software, Gemvision Europe brochure

- Gemvision Europe Product Guide, Gemvision Corporation, 2010

- www.rpwax.com

- www.pgrgem.com/jewelry/process.html

 - آلاله بلالی مقدم، کارشناس ارشد طراحی صنعتی

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *