<
نمایی از فروشگاه شعبه اردبیل
۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰ و ۰۹ دقیقه
عدم رقابت‌پذیری در صنعت فرش، این صنعت را از بین خواهد برد
عدم رقابت‌پذیری در صنعت فرش، این صنعت را از بین خواهد برد
دیرعامل اتحادیه فرش دستباف استان چهارمحال و بختیاری گفت: متاسفانه قیمت مواد اولیه فرش، ۷۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، اگر نتوان در صنعت فرش رقابت کرد قطعا این صنعت از بین خواهد رفت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران(عصرفرش)  به نقل از ایسنا، اسکندر ملکپور ۲۶ مهرماه در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان، با اشاره به وجود ۱۰۰ هزار بافنده در استان، گفت: از این تعداد ۴۰ هزار بافنده فعال هستند.

وی افزود: متاسفانه قیمت مواد اولیه فرش، ۷۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است، اگر نتوان در صنعت فرش رقابت کرد قطعا این صنعت از بین خواهد رفت.
وی تاکید کرد: طی ۶ ماهه نخست امسال میزان صادرات از گمرک استان ۴۷ میلیون دلار بوده که از لحاظ وزنی، سه درصد رشد یافته است.
مدیرکل گمرک استان گفت: کاهش سهم صادرکنندگان در بازارهای عراق، پایین بودن نقدینگی و سرمایه در گردش واحدهای تولیدی به منظور تولید و صادرات از مشکلات صادرکنندگان هستند.
در ادامه رییس سازمان صنعت، معدن وتجارت چهارمحال و بختیاری در خصوص برگزاری نمایشگاه‌ها، گفت: پیشنهاد می‌شود برای برگزاری هر نمایشگاه فراخوان مربوط به آن انجام شود و بر اساس ضرورت در شهرستان‌هایی که نیاز به برگزاری نمایشگاه است، برگزار شود.
سید نعیم امامی افزود: در شش ماه امسال ۱۶۸ مورد مجوز معافیت از حقوق گمرکی در زمینه ماشین‌آلات و تجهیزات خط تولید صادر شد، تصریح کرد: در این مدت ۴۲ کارت بازرگانی صادر و تمدید شد که این نشان دهنده این است که ۱۹ درصد کارت بازرگانی، کمتر صادر شده است.
وی در خصوص صادرات کالا به کشورهای هدف، بیان کرد: کالاهایی از لحاظ کیفیت مطلوب در استان وجود ندارد که به کشورهای اروپایی صادر شود، زیرا قدرت رقابت در کشور عراق کاهش یافته است.
امامی با اشاره به اینکه باید وضع موجود بازار را حفظ کرد، تاکید کرد: باید واحدهای تولیدی کالاهای خود را رقابت‌پذیر کنند و بازارهای هدف از طریق اتاق بازرگانی استان شناسایی شود.
وی گفت: باید برنامه‌ریزی استان فراتر از کشور باشد تا صادرات استان بهبود یابد، زیرا استان این قابلیت را دارد که جلوتر از کشور حرکت کند.
رئیس صنعت، معدن و تجارت استان گفت: ۱۵ شرکت برای انتخاب صادر کننده نمونه در استان در سایت ثبت‌نام کردند که از این تعداد هفت نفر به عنوان نمونه استانی انتخاب خواهند شد.
وی در خصوص لغو صادرات پشم خاطرنشان کرد: باید مدیریت صادرات پشم احصا و مازاد آن صادر شود.

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *