<
نمایی از فروشگاه شعبه اردبیل
۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲ و ۱۳ دقیقه
بیمه بر دار قالی می نشیند ؟!
بیمه بر دار قالی می نشیند ؟!
.
بیمه بر دار قالی می‌نشیند؟
در سال‌های گذشته برای حفظ میزان تولید فرش دستباف و ایجاد شرایط حمایتی از قالیبافان، بیمه قالیبافی طراحی شد.
با توجه به مصوبات مجلس در لایحه بودجه به نظر می‌رسد در سال آینده افر...
.
بیمه بر دار قالی می‌نشیند؟
در سال‌های گذشته برای حفظ میزان تولید فرش دستباف و ایجاد شرایط حمایتی از قالیبافان، بیمه قالیبافی طراحی شد.
با توجه به مصوبات مجلس در لایحه بودجه به نظر می‌رسد در سال آینده افراد بیشتری زیر چتر بیمه قالیبافی قرار بگیرند !!
به گزارش ایسنا، از جمله اخبار اقتصادی مهم امروز اخبار بیمه قالیبافان، شرایط بازار مسکن، گرانی اقلام خوراکی، رشد قیمت دلار، نظارت بر بازار و دلایل رشد قیمت خودرو است.
در رابطه با بیمه قالیبافان می‌توان نیم نگاهی به بازار فرش دستباف داشت ؛ یکی از محصولات صادراتی ایران در سال‌های دور که نام جهانی برای خود دست و پا کرده بود، فرش دستباف ایرانی بود، فرشی که در جهان با نام تجاری pershian carpet شناخته می‌شد و جایگاه ارزشمندی در بازارهای صادراتی به ویژه اروپا و آمریکا داشت.
با اعمال تحریم‌ها بازار صادراتی فرش دستباف دچار مشکلاتی شد اما مدیریت غلط و رشد هزینه خانوارها شرایط را به سمتی برد که قالیبافان ایرانی برای گذران زندگی خود مجبور شدند با دار قالی خداحافظی کنند و به کشاورزی یا کارگری در ساختمان سازی روی بیاورند که رفته رفته فرش دستباف ایرانی را که روزگاری در خانه تمام ایرانی‌ها بود به محصولی عتیقه و گران قیمت تبدیل شود.
در برهه‌ای از زمان برای آنکه تعداد قالیبافان در کشور افزایش یابد و شرایط حمایتی برای آنها در نظر گرفته شده باشد، بیمه قالیبافان طراحی شد، اما عمر این بیمه برای همه یکسان نبود و با گذر زمان بیمه برخی قطع یا برخی با وجود بافت قالی در این طرح قرار نگرفتند !!
حال با توجه به این تمام این مسائل مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف از تصویب ۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بیمه قالیبافان در سال آینده خبر داده و تخصیص این اعتبار را گام بزرگی در حفظ امنیت شغلی قالیبافان و جلوگیری از ریزش بافندگان فرش دانست.

منیع : خبر نگاری ایسنا
.
دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

  • *
  • *
  • *